Розпорядження про створення робочої групи з розробки програми підписав 25 серпня 2010 року голова Донецької обласної державної адміністрації Анатолій Близнюк. Проект Програми сприяння розвитку громадянського суспільства має з’явитися до 1 вересня 2011 року. Програма може запровадити прозорий механізм фінансової підтримки ГО на рівні області та передбачити відповідне фінансування; передбачити видатки на підтримку діяльності консультативно-дорадчих органів та громадську експертизу проектів рішень обласної ради та розпоряджень голови облдержадміністрації та багато іншого.
Що може дати Програма? Донецька КВУ та УНЦПД рекомендують: • Запровадити прозорий конкурсний механізм фінансової підтримки громадських організацій на рівні області та передбачити відповідне фінансування; • Запровадити освітні програми та програми підвищення кваліфікації з питань державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства для державних службовців, а також для представників ОГС; • Передбачити видатки на підтримку діяльності консультативно-дорадчих органів та громадську експертизу проектів рішень обласної ради та розпоряджень голови облдержадміністрації; • Вдосконалити інструменти громадського обговорення НПА, зокрема з використанням веб-сайту Донецької облдержадміністрації.
Як виникла ідея розробки Програми? Рішення щодо розробки Програми - результат успішної кампанії Донецької обласної організації ВГО „Комітет виборців України” та Українського незалежного центру політичних досліджень. У травні-липні 2010 року у Донецькій області проведено моніторинг стану розвитку громадянського суспільства та реалізації Концепції сприяння органами виконавчої влади розвитку громадянського суспільства в Донецькій області у 2009 році. Рекомендації дослідження були обговорені та узгоджені між представниками найбільш активних громадських організації Донеччини та презентовані представникам Донецької ОДА. Розробка та ухвалення Програми сприяння розвитку громадянського суспільства – одна із ключових рекомендацій за результатами кампанії.
Чого ще не вистачає для державного сприяння розвитку громадянського суспільства? Органам влади: • Визначити заступника голови обласної адміністрації з питань розвитку громадянського суспільства, який забезпечував би координацію діяльності різних структурних підрозділів обласної державної адміністрації в питаннях розвитку громадянського суспільства, а також посиленням ролі консультативно-дорадчих органів при місцевих органах виконавчої влади; • Відновити співпрацю громадських дорадчих органів та органів виконавчої влади та запровадити механізм обов’язкових консультацій з дорадчими органами; • Впроваджувати практику проведення конкурсу соціальних проектів для НУО; Громадським організаціям: • Забезпечити системний, об`єктивний та неупереджений громадський моніторинг та громадську експертизу діяльності місцевих органів виконавчої влади в сфері сприяння розвитку громадянського суспільства; • Ініціювати консультації щодо планів та звітів органів виконавчої влади стосовно реалізації Концепції; • Активно залучатись до процесу реалізації ініціатив місцевих органів влади та їх поточної діяльності, надавати органам влади експертну, організаційну та інформаційну підтримку.
Сподіваємося, що решта рекомендацій також знайдуть свою реалізацію. УНЦПД закликає всі зацікавлені громадські організацій використовувати позитивний досвід Донецької області та ініціювати заходи щодо вдосконалення державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства в інших областях.
УНЦПД готовий надати для цього консультативну та методичну підтримку. Контактна особа: Максим Лациба, maxim@uncpd.kiev.ua, (044) 279-2435, 599-42-51
|